Čo môžu urobiť rodičia pre svoje prázdninujúce deti

28.04.2024

Prázdniny sú od slova prázdno?

Prázdno od školy, no plno od zážitkov.

Avšak niekoľko skutočne prázdnych dní, kedy môžu deti nerobiť nič – je zaujímavá možnosť a príležitosť zažiť a dovoliť zistiť, ako chutí deň bez programu, deň, keď vypneme, len tak sme, spíme donekonečna, počúvame hudbu, premýšľame "letom-svetom". V dnešnej uponáhľanej dobe, to už mnohí ľudia, ani deti, nevedia.

Rodičia prázdniny nemajú a dva mesiace dovolenky ťažko. Preto pobyt detí u babky a dedka, pobyt v nejakom dobrom detskom tábore... ba dokonca nejaký ten deň sami doma... to sú osvedčené tipy, ktoré majú aj vzácne benefity, najmä ak do tohto času rodičia nezasahujú. Pre staršie deti sú tu brigády. A priznajme – aj rodičia potrebujú chvíle bez detí, len pre seba.

Prázdniny sú však aj jedinečné príležitosti pre spoločné trávenie času rodičov a detí. Nič nie je také málo príjemné, ako keď nám niekto vnucuje, ako tráviť voľný čas. Preto môžu rodičia viac uspieť, ak si s deťmi urobia na začiatku prázdnin, vlastne už nejaký čas skôr, výlet, na ktorom spoločne tvoria približnú podobu detských prázdnin. Dá sa to pravdaže urobiť aj doma, ale na výlete, niekde v prírode, v cukrárni, na ihrisku – to má lepší šmrnc a bližšie k prázdninovému času. Deti vedia povedať, ako si svoje prázdniny predstavujú. Akiste povedia aj zopár nemožností alebo hlúpostí. Len sa nad tým zasmejme. Aj ony samé tušia, že je to žart a skúška rodičov. Zaujímavý návrh môže byť, aby sa našli dni, keď rodič bude dieťaťu alebo deťom plne k dispozícii a dieťa bude navrhovať, čo by s rodičom chcelo zažiť. Pokiaľ to bude len trochu možné, tak sa stane. Ak prídu od rodiča nejaké "ale"... spolu s dieťaťom budú vymýšľať, ako sa dá také "ale" zmeniť na "ide sa!" Ale rodič môže požiadať svoje dieťa aj o pomoc pre vlastné zlepšenie trávenia času. Možno vám vaše dieťa rado pomôže s behaním, aby ste schudli, s bicyklovaním či plávaním, ono prijme úlohu motivovať vás, robiť to s vami a byť vám príkladom. Mami, oci – vydrž! A vy ho budete za to uznávať.

Čo v prípade, že želaním dieťaťa bude stráviť celé dni pri počítačovej hre? Pokiaľ vaše dieťa nerobí toto aj počas školského roku napríklad cez víkendy – tak mu deň či dva doprajte. Nech samo zistí, či je to také super, ako si myslí. Po takto strávených 1-2 dňoch sa môžete zahrať s dieťaťom na novinára, ktorý robí rozhovor na tému, čo nám dáva počítačová hra, ktorá nás drží celý deň. Položíte dieťaťu otázky typu: Chce sa ti ísť spať, alebo musíš neustále myslieť na hru? Drží ťa hra v hlave, alebo ti dá pokoj? Prináša hra po celom dni uvoľnenie, alebo cítiš napätie a akýsi nepokoj? Všimol si si počas dňa, čo sa dialo okolo teba?

Ak vaše dieťa dosiahlo vaše povolenie či zatvorenie očí a celý deň pri počítači dobre znáša... to bude ťažší oriešok. Pre jeho riešenie, si vstúpte do svedomia. Čím to vaše dieťa dosahuje? Je snáď už od počítača skoro závislé? Potom potrebujete vy sami riadne zapracovať. Vymyslieť pobyt niekde vonku, v prírode, bez napojenia na elektronické siete. Zniesť nervozitu a hnev dieťaťa a ostať pokojní. Veľa sa s dieťaťom rozprávať, ale nepoučovať a nekázať... povedať mu niečo z vášho sveta, detstva, rodinných historiek, ukázať miesta svojho detstva a vymyslieť hádanky na každý deň. Hádanky a úlohy, ktoré vyžadujú trochu prekonávania a malé dobrodružstvo. Rovnako dieťa vymýšľa hádanky a úlohy pre vás. A počúvať. Ak sa vám podarí, že sa vaše dieťa rozhovorí, začne sa pýtať na veci o živote, na vaše názory a skúsenosti... tak toto neposkytne nikdy žiadna počítačová hra. No spočiatku určite príde nervozita a hnev, ktorý treba prečkať, nenechať sa odradiť siláckymi arogantnými rečami, durdením sa, špúlením úst a prevracaním očí. Všetky tieto prejavy zniesť s úsmevom a bez komentára.

  • Spoločné rozhovory sú zmysluplným programom pre každého rodiča a jeho dieťa, nielen pre tých, ktorí majú prisilné naviazanie na počítačové hry a sociálne siete. Takéto spoločné zážitky môžu byť darom letných prázdnin, na ktoré budú deti spomínať a hovoriť o nich svojim deťom... Nech vás letné slnko a teplé hviezdnaté noci najlepšie v prírode zbavia vychovávania a naplnia prostou blízkosťou, záujmom a láskou medzi rodičom a dieťaťom. Aspoň na pár dní a večerov. Pekné prázdniny želám.

Vytvorte si webové stránky zdarma!